Ultrason öncesi hasta sahibi bilgilendirme kılavuzu 

Ultrason öncesi hasta sahibi bilgilendirme kılavuzu 

 Ultrason muayenesi nedir?

Ultrason muayenesi herhangi bir cerrahi uygulamaya ihtiyaç duymadan hastanın içine bakmanın bir yoludur. Ultrason makinesi, organlara ses dalgaları gönderip, geriye yansıyan ses dalgalarını yakalayarak bunların ekran üzerine resimler olarak yansımasını sağlayan bir teknoloji kullanmaktadır, aynı yunuslar ve yarasalar gibi. Kullanılan ses dalgalarının frekansı bizlerin yakalaması için oldukça yüksek olduğundan uygulama sırasında bizim onları duymamız imkansızdır. Bu yüzden oldukça sessiz bir uygulamadır. Tıpta çok uzun süredir hamilelikte ve bebeklerin rutin kontrollerinde dahi kullanılacak kadar zararsız olduğu düşünülmektedir.

Ultrason muayenesinde ne öğrenebilirim, ne öğrenemem?

Ultrason uygulaması iç organların konumu, şekli, dokusu ve kanlanması ile ilgili oldukça değerli bilgiler vermesine rağmen ne yazık ki muayene edilen organın çalışmasıyla ilgili yeterli bilgi veremez. Organın fonksiyonel değerlendirilmesi için daha spesifik görüntüleme yöntemlerine ve kan testlerine ihtiyaç duyulmaktadır. Ayrıca, ultrasonun karın boşluğunda veya herhangi bir organ üzerinde bir kitle bulma konusunda oldukça başarılı olmasına rağmen, kitlenin iyi huylu ya da kötü huylu olup olmadığını söyleyemez; bunun için ultrasonu eşliğinde bir iğne yardımıyla kitleye girip, aspirasyon sitolojisi bazen de küçük doku biyopsisi yapmak gerekebilir.

Hasta neden aç olmalıdır?

Hastanın mutlaka ultrason muayenesi için aç olması gerekmektedir. Midenin gıdayla dolu oluşu üst batındaki bazı organların ya da detayların düzgün tanımlanamamasına neden olmaktadır. Hastanın en azından 8 ile 12 saat aç olması ve son 3 saattir su içmemesi tercih edilmektedir.

Hastayı neden tıraş ediyoruz?

En iyi ultrason görüntüsünü alabilmek için ultrason probuyla derinin birbirine kusursuz teması gerekmektedir. Ultrason makinesi arada kalan hava kabarcıklarından oldukça kötü etkilenmektedir. Bu yüzden tıraşın ardından bölge bir jel yardımıyla kaplanmakta ve hava kabarcıkları yok edilmektedir. Tıraş edilen alan 3-4 hafta içerisinde tekrar eski haline dönecektir.

Ultrason muayenesi sırasında tam olarak ne olur?

Ultrason muayenesi 30 ile 45 dakika kadar sürmektedir. Hasta sırt üzeri bir masaya yatırıldıktan sonra muayene edilecek alan tıraş edilir. Genellikle hastalarımız barışık bir şekilde işlem yapmamıza izin verirler. Bu muayene sırasında herhangi bir ağrı duymazlar. Sahipleri olmadan muayeneye izin verdikleri durumda konsantrasyonlarının dağılmaması için sahiplerinin dışarıda beklemesi daha iyi olmaktadır. Çok nadir hasta muayene sırasında oldukça yüksek direnç gösterebilir böyle bir durumda sağlık durumlarının elverdiği kadarıyla farklı sakinleştiriciler kullanılabilir. Eğer kedinizin veya köpeğinizin böyle bir potansiyeli varsa gelmeden önce endişelerini baskılayacak ve daha rahat bir muayene ortamı sağlayacak bazı ilaçlar almasını isteyebileceğimiz için durumunu mutlaka paylaşmalısınız.

Ultrason muayenesinin ardından muayene ile ilgili görsellerden oluşan fotoğrafları içerisinde bulunduran bir raporu mail adresinize atıyoruz. Böylece hastanızla ilgili kayıtları bizim gibi siz de saklayabiliyorsunuz.

 

Veteriner Hekim Özlem C. Egeden
Veteriner Hekim Evrim Egeden

Ada Veteriner Polikliniği
Sülün Sokak no: 14 1. Levent 34330
Beşiktaş İstanbul
0212 324 67 32/33

Paylaşmak güzeldir...