Tavşanlarda Kulak Ektoparazitleri

Tavşanlarda gözlenen kulak parazitlerinden Psoroptes Cuniculi türleri genellikle ticari beslenen ve evde beslenen tavşanlarda gözlenmektedir. Her ne kadar yaşam koşularının uygunluğu dolayısıyla salgınlara rastlanmasa da bazı dönemlerde hastalık vahşi tavşanlarda da görülmüştür.

Psoroptes Rabbits kulak kanalının içerisine yerleştiği zaman konağı rahatsız ederek kafa salama, kaşınma gibi klinik belirtiler ortaya koymaktadır. Tavşanın kulağını düzenli kaşıması ise sekonder gelişen mantar, bakteri enfeksiyonları ya da kulak hematomlarına neden olmaktadır.

Parazitin diagnostik olarak tespit edilmesi halinde tedavisi oldukca kolaydır. Psoroptes Cuniculi, tavşandan tavşana direkt temasla ya da kulanılan ortak yaşam alanı ile meydana gelebilmektedir. Psoroptes Cuniculi Enfeksiyonu, kulak kanalını enfekte edebildiği gibi tavşanın deri üzerinde farklı alan tutulumları gösterebilmektedir. Buna örnek olarak, ayaklar, kafa, karın altı ve perianal bölgede bu parazit tespit edilmektedir. Daha önce bahsettiğimiz gibi kulak kanalına yerleşen parazit kafa sallama ve kafayı yan tutma gibi klinik görünümlerle ortaya çıkmaktadır. Sekonder enfeksiyon etkenleri olaya karıştığı zaman ise gözle görülür şekilde şekilsel farklılıklar oluşabilirken, bazen travmaya bağlı olarak sadece Aural Hematomlar oluşabilmektedir.

Kliniğimize gelen minik dostumuz Junior, Aural Hematom’u için kliniğimize başvurmuştur. Operasyonu oldukca başarılı geçmesine rağmen diagnostik yaklaşımımız eksik kalsaydı ve altta buna sebep olan parazit tespit edilmeseydi, muhtemelen çok kısa sürede nüks yaşayacaktı. Junior tüm bu operasyon ve tedavi sürecini tamamlayarak kliniğimizden sağılıklı bir şekilde taburcu olmuştur.

Veteriner Hekim Özlem C. Egeden

Veteriner Hekim Evrim Egeden

Paylaşmak güzeldir...
Etiketler: aural hematom