Ayşe Can

Veteriner Hekim

1988 yılında Bulgaristan’da doğdu. Kemal Hasoğlu Yabancı Dil Ağırlıklı Lisesi’ni bitirdikten sonra İstanbul Üniversitesi Veteriner Fakültesi’nde lisans eğitimine başladı ve 2011 yılında mezun oldu. “Trangenik tavşan embriyosu üretiminde ICSI, intrastoplazmik enjeksiyon ve pronüklear enjeksiyon yöntemlerinin kaşılaştırılması” isimli tez çalışması ile 2016’da doktorasını tamamlayarak Dr. Ünvanını almıştır. 2012 yılından bu yana kliniğimizde acil hekimliği yapmaktadır.

Stajını, İzmir TJK ve İstanbul Üniversitesi Veteriner Fakültesi Dölerme ve Suni Tohumlama Anabilim Dalı’nda gerçekleştirmiş olan hekimimiz, Dölerme ve Suni Tohumlama Anabilim Dalı’nda yürütülen kök hücre, transgenesiz ve klonlama çalışmalarında görev almaktadır. Ayrıca, 2011 yılında Teknogirişim kapsamında Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığına sunduğu “Yüksek Süt Verimli Saanen Irkı Keçi Embriyolarının Dondurulup Saklanması” isimli projeyle 100.000 TL destek alarak limited şirket kurmuş, 3 ortaklı ve 1 danışmanla yürüyen şirketin ortaklığından proje başarıyla tamamlandıktan sonra ayrılmıştır.

Hekimimizin hobileri ve ilgi alanları say say bitmiyor fakat kitap okumak (özellikle Tom Robbins, Charles Bukowski, Chuck Palahniuk, Sezgin Kaymaz, Hakan Günday, Alper Canıgüz, Barış Bıçakçı, Vedat Türkali , Zülfü Livaneli kitapları); film (özellikle Wes Anderson, Jean-Pierre Jeunet ve Onur Ünlü filmleri); yabancı dizi, tiyatro izlemek, yeni yazar ve yönetmen keşfetmek, müzik dinlemek, sosyal aktivitelere katılmak, dış mekanlarda saatlerce oturup çay içmek; Korece ve Kore’ye ait her şey, absürt komedi, bağımsız sinema, bilimsel çalışmalar, kuantum fiziği, evrim, egzotik hayvanlar, acil hekimliğine dair her şey olarak özetlemeye çalıştık.

Ayşe Can evini, Neptün ve Müzeyyen isimli iki kedisiyle paylaşıyor.

Yayınları:
-Effect of Different Activation Techniques on Immature and In Vitro Matured Cat Oocytes

Sunumları:
-Kedi Oositlerinin Kasım-Mart Ayları Arasında Modifiye Ham’s F10 İle In Vitro Olgunlaştırılmalarının Araştırılması

Katıldığı Kongreler:
-9, 10, 11 ve 12. Uluslararası Veteriner Hekimliği Öğrencileri Bilimsel Araştırma Kongresi
-9. Küçük Hayvan Veteriner Hekimleri Derneği Sürekli Eğitim Kongresi
-Kedi-Köpeklerde Acil ve Yoğun Bakım Hekimliği
-5. DETAE Günleri, Deneysel Araştırmalar ve Kliniğe Yansımaları